Pielęgnacja betonu
Kluczowy wpływ na właściwości stwardniałego betonu ma odpowiednia pielęgnacja świeżo ułożonej mieszanki – szczególnie w pierwszych fazach twardnienia. Beton należy chronić przed zbyt wysoką, oraz zbyt niską temperaturą, wiatrem a także intensywnymi opadami. W zależności od pory roku metody pielęgnacji możemy podzielić na dwie grupy:
LATO:
Pielęgnacja w okresie letnim to w przeważającej większości pielęgnacja wilgotnościowa, której celem jest ochrona betonu przed utratą wody spowodowaną odparowywaniem. Najczęscięj występującą metodą jest pielęgnacja wodna – polegająca na zraszaniu powierzchni betonu wodą i stałe utrzymywanie jej mokrej, przy czym nalezy unikać nagłego polewania nagrzanego betonu zimną wodą. Może to doprowadzić do powstawania rys i spękań w skutek szoku termicznego i występujących dużych gradientów temperatury.
Coraz częsciej stosuje się przykrywanie betonu za pomocą mokrych mat, czy też użycie folii PCV zapobiegającej utracie wody. Do bardziej zaawansowanych metod ochrony betonu należą np. preparaty błonkotwórcze.
ZIMA
W okresie obniżonych temperatur do naszych betonów zawsze używamy domieszek upłynniająco-przyspieszających, przeznaczonych do produkcji w okresie zimowym. W trosce o zapewnienie najwyższej jakości betonu dobieramy też odpowiednie rodzaje cementu, charakteryzujące się wyższym ciepłem hydratacji. Takie środki nie są jednak wystarczające i zawsze konieczna jest ochrona betonu w konstrukcji przed utratą ciepła. Dostępnych jest wiele technik służących ochronie betonu w konstrukcji, między innymi:
– Osłanianie betonu materiałami ciepłoochronnymi, najczęściej w postaci mat z wełny mineralnej lub styropianu
– Podgrzewanie betonu w konstrukcji poprzez dostarczanie ciepła zza pomocą mat grzewczych, promienników, nagrzewnic czy też podgrzewanie w formie elektronagrzewu
– Stosowanie cieplaków – przesuwnych lub dmuchanych namiatów